Välkommen till Tabergs Åkeri

Välkommen till Tabergs Åkeri AB

Vi erbjuder dig vårt stora kunnande och vår långa erfarenhet inom specialtransporter. Vi arbetar för att din transport ska genomföras på ett säkert och professionellt sätt.

Vi erbjuder dig en enkel transport mellan a och b, eller en totallösning helt baserad på dina önskemål och behov, oavsett om det är lokalt i Småland eller genom Europa.

Kontakta oss gärna för en offert!

Våra Tjänster

Hur kan vi hjälpa dig?

Specialtransport

Bred, lång eller tung transport?

Vi gör det svåra enkelt!

Vi är specialiserade på frakt av överdimensionerat gods.

Projektlogistik

Letar du efter en helhetslösning?

Vi klarar det!

Vi kan leverera en helhetslösning för din frakt. Vi kan ombesörja hela ledet.
Ring gärna och prata med oss om ditt transportprojekt!

Maskintransporter

Specialanpassad fordonspark!

Maskintransporter

Stor del av vår flotta är anpassad för att flytta maskiner av alla dess slag.

Exempel är entreprenadmaskiner, krossverk, industrimaskiner m.m.

Tillståndstjänster

Behöver du hjälp med din transport?

Hjälp hela vägen!

Vi söker tillstånd åt dig hos berörda myndigheter i t.ex Skandinavien, Tyskland, BeNeLux m.fl. samt ordnar med den eskort som krävs.

Grön Transport!

Galleri

Ett urval av våra transporter

Våra Medarbetare

Andreas Johansson

Verkställande Direktör

andreas@tabergsakeri.com

070 – 788 52 00

Kim Aspegren

Verksamhetsansvarig

kim@tabergsakeri.com
036 – 35 37 39
070 – 390 26 91

Daniel Jönsson

Verksamhetsutveckling

daniel@tabergsakeri.com
036 – 35 37 33
070 – 788 52 03

Gustaf Ericsson

Transportledare

gustaf@tabergsakeri.com
036 – 35 37 34
070 – 788 52 11

Andreas Yngwe

Sälj & Projekt

andreas.y@tabergsakeri.com
036 – 35 37 36
070 – 788 52 08

Susanne Isaksson

Administratör

susanne@tabergsakeri.com
036 – 35 37 31
070 – 788 52 07

Kristin Johansson

Ekonomi

kristin@tabergsakeri.com
036 – 35 37 32
070- 788 52 12

Tabergs Åkeri AB
556580-3672

Målövägen 8
562 42 Taberg