Välkommen till Tabergs Åkeri

Välkommen till Tabergs Åkeri AB

Vi erbjuder dig vårt stora kunnande och vår långa erfarenhet inom specialtransporter. Vi är ett transportföretag som utför special-, maskin – och projekttransporter. Vi erbjuden en transport baserad på dina förutsättningar. Vårt erbjudande kan vara en enstaka transport, en komplett projektlösning eller ett avtal baserat på ditt transportbehov.

Oavsett om du vill skicka en skogsmaskin till Värnamo, en hjullastare till Nordkap, ett lok till Roskilde, 17 x husmoduler till Lissabon eller alla dina maskiner kommande åren, då kan vi vara med och erbjuda dig en komplett transportlösning.

Kontakta oss gärna för offert!

Våra Tjänster

Hur kan vi hjälpa dig?

Specialtransport

Bred, lång eller tung transport?

Vi gör det svåra enkelt!

Vi är specialiserade på frakt av överdimensionerat gods.

Projektlogistik

Letar du efter en helhetslösning?

Vi klarar det!

Vi kan leverera en helhetslösning för din frakt. Vi kan ombesörja hela ledet.
Ring gärna och prata med oss om ditt transportprojekt!

Maskintransporter

Specialanpassad fordonspark!

Maskintransporter

Stor del av vår flotta är anpassad för att flytta maskiner av alla dess slag.

Exempel är entreprenadmaskiner, krossverk, industrimaskiner m.m.

Tillståndstjänster

Behöver du hjälp med din transport?

Hjälp hela vägen!

Vi söker tillstånd åt dig hos berörda myndigheter i t.ex Skandinavien, Tyskland, BeNeLux m.fl. samt ordnar med den eskort som krävs.

Grön Transport!

Galleri

Ett urval av våra transporter

Våra Medarbetare

Andreas Johansson

VD
Delägare

andreas@tabergsakeri.com
070 – 788 52 00

Kim Aspegren

Ekonomiansvarig
Delägare

kim@tabergsakeri.com
036 – 35 37 39
070 – 390 26 91

Daniel Jönsson

Trafikansvarig

daniel@tabergsakeri.com
036 – 35 37 33
070 – 788 52 03

Andreas Yngwe

Sälj & Projekt

andreas.y@tabergsakeri.com
036 – 35 37 36
070 – 788 52 08

Gustaf Ericsson

Transportledare

gustaf@tabergsakeri.com
036 – 35 37 34
070 – 788 52 11

Sofie Narberg

Transportledare

sofie@tabergsakeri.com
036 – 35 37 32
070 – 788 51 90

Susanne Isaksson

Administratör

susanne@tabergsakeri.com
036 – 35 37 31
070 – 788 52 07

Joakim Wikström

Verkstad

joakim@tabergsakeri.com
036 – 35 37 40
070 – 788 28 99

Tabergs Åkeri AB
556580-3672

Målövägen 8
562 42 Taberg