Welcome to Tabergs Åkeri AB

Welcome to Tabergs Åkeri AB

We offer you our great knowledge and our long experience in special transport. We work to ensure that your transport is carried out in a safe and professional manner.

We can offer you a simple transport between a and b, or a total solution based entirely on your wishes and needs, whether locally in Sweden or through Europe.

Feel free to contact us for a quote!

Our Services

How can we help you?

Specialtransport

Bred, lång eller tung transport?

Vi gör det svåra enkelt!

Vi är specialiserade på frakt av överdimensionerat gods.

Projektlogistik

Letar du efter en helhetslösning?

Vi klarar det!

Vi kan leverera en helhetslösning för din frakt. Vi kan ombesörja hela ledet.
Ring gärna och prata med oss om ditt transportprojekt!

Maskintransporter

Specialanpassad fordonspark!

Maskintransporter

Stor del av vår flotta är anpassad för att flytta maskiner av alla dess slag.

Exempel är entreprenadmaskiner, krossverk, industrimaskiner m.m.

Tillståndstjänster

Behöver du hjälp med din transport?

Hjälp hela vägen!

Vi söker tillstånd åt dig hos berörda myndigheter i t.ex Skandinavien, Tyskland, BeNeLux m.fl. samt ordnar med den eskort som krävs.

Environmentally friendly transport!

Gallery

A selection of our transports

Our coworkers

Andreas Johansson

CEO

andreas@tabergsakeri.com

+46707 88 52 00

Kim Aspegren

Operations Manager

kim@tabergsakeri.com
+4636 – 35 37 39
+46703 90 26 91

Daniel Jönsson

Business Development

daniel@tabergsakeri.com
+4636 – 35 37 33
+46707 88 52 03

Gustaf Ericsson

Transport Coordinator

gustaf@tabergsakeri.com

+4636 – 35 37 34

Andreas Yngwe

Sales & Projects

andreas.y@tabergsakeri.com
+4636 – 35 37 36
+46707 88 52 11

Susanne Isaksson

Administration

susanne@tabergsakeri.com
+4636 – 35 37 31
+46707 88 52 07

Kristin Johansson

Economy

kristin@tabergsakeri.com
+4636 – 35 37 32
+46707 88 52 12

Tabergs Åkeri AB
556580-3672

Målövägen 8
562 42 Taberg